12 wrz Brak komentarzy admin Prima , ,

Od dawien dawna można zauważyć, że ludzie dążą do tego, żeby polepszyć swój status społeczny. Jest wiele płaszczyzn, na których można tego dokonać. Jedni skupiają się na szeroko pojętym rozwoju osobistym, inni zarabiają jak najwięcej pieniędzy, a inni skupiają się na nawiązywaniu nowych znajomości. Najszybszą jednak i najbardziej rozpowszechnioną metodą, jest poprawienie jakości swojego miejsca zamieszkania. Niesamowicie duże pokłady energii są poświęcane właśnie temu celowi. Ze względu na to, w czasach, w których przyszło nam żyć, projekty domów oraz remonty są tematem wyjątkowo gorącym. Co więcej, przeprowadzki domów też zyskują rosnącą popularność wśród społecznej świadomości. W telewizji nie brakuje programów, gdzie pokazywane są właśnie tego typu operacje. Nie mam tutaj na myśli konwencjonalnej przeprowadzki w stylu przeniesienie mebli z jednego adresu na drugi ale zabranie całego budynku na odpowiednio przystosowanego tira i przewiezienie go w nową lokalizację.

Opisane na końcu poprzedniego akapitu operacje, nie są jednak możliwe przy konwencjonalnym polskim budownictwie. Konstrukcje wznoszone przez naszych inżynierów są za zwyczaj za ciężkie, żeby jakakolwiek machina na kółkach była w stanie sprostać takiemu zadaniu. Z drugiej strony, jeżeli jesteśmy właścicielami kanadyjki, konwencjonalnego domu drewnianego czy domu wybudowanego w stylu amerykańskim, taka operacja jest jak najbardziej możliwa.

Remonty domów to chleb powszedni niemal każdego Polaka. Myślę, że nie ma w naszym kraju osoby, która pośrednio lub bezpośrednio nie miała do czynienia z przearanżowaniem miejsca zamieszkania. Każdy chce doprowadzić przecież do tego, żeby jego dom był śliczny i wyjątkowy, a nie ma przecież prostszej metody ku temu, niż przeprowadzenie remontu.

Projekty domów to materia, która jest coraz bardziej popularyzowana i rozwijana w naszym społeczeństwie. Furorę zaczyna robić budownictwo energooszczędne oraz pasywne, które charakteryzuje się niskim współczynnikiem wykorzystania energii pierwotnej. W tradycyjnym budownictwie, wartość tego współczynnika potrafi osiągnąć nawet do EP = 200, gdzie przy budownictwie energooszczędnym, wartość ta wynosi około 100, a w sytuacji domów pasywnych, nawet poniżej 50. Tego rodzaju domy są bardzo wydajne energetycznie i raz wybudowane, potrzebują bardzo mało energii na centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową. Remonty oraz projekty takich domów nie są jednak łatwym przedsięwzięciem a przeprowadzki domów są już raczej niemożliwe. Warto więc zastanowić się, czy faktycznie chcielibyśmy się zdecydować na dom pasywny. Projekty takich domów pod metraż ok. 150 metrów kwadratowych to koszt rzędu miliona złotych. Jeżeli chcemy przyczynić się do recesji dziury ozonowej, jest to wybór zdecydowanie dla nas. Z drugiej strony, jeżeli nie jesteśmy w stanie wydać tak dużej ilości pieniędzy, a jednocześnie chcemy pomóc naszej planecie, warto zainwestować w dobrą izolację naszego domu ze styropianu o małym współczynniku przewodzenia ciepła lambda<0,04 W/mK. Pamiętajmy, że musimy dbać o naszą planetę i podejmować odpowiedzialne wybory!