14 paź Brak komentarzy admin Prima , ,

Miejsca naszego stałego pobytu często dzielimy na domy i mieszkania. Choć w zasadzie jedno i drugie znaczy to samo. Tak samo dom, jak i mieszkanie jest miejscem, w którym mieszkamy. A więc śpimy, jemy, przebywamy z rodziną lub spędzamy wiele czasu samotnie, gdy prowadzimy gospodarstwo jednoosobowe. Bardzo często z nami przebywają nasze domowe zwierzęta, które posiadają status członka rodziny.

Jednak tradycyjnie istnieje podział ludzkich domostw na dom i mieszkanie. Mówiąc mieszkanie mamy na myśli lokal znajdujący się w miejskim bloku. Natomiast mówiąc dom mamy na myśli dom wolno stojący lub dom bliźniaczy, czy też dom w budowie szeregowej. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj nieruchomości może być własnością prywatną, jak i może być lokalem wynajmowanym. Dotyczy to zazwyczaj mieszkań w bloku. Choć mieszkania w bloku są także często własnościowe. Czyli stanowiące własność jednej osoby lub własność rodziny. Mieszkanie takie jest wygodnym miejscem do życia, gdyż nie wymaga od właściciela nakładu pracy na utrzymanie części niebędącej jego własnością. Nie wymaga również troski o ogólne naprawy, czy ogrzewanie. W przypadku posiadania nieruchomości w postaci domu tych obowiązków, które spoczywają na właścicielu jest sporo. Są to prace dotyczące zewnętrznej części domu, oraz obejścia. Gdyż dom stoi na odrębnej nieruchomości ziemskiej i działka posiada jakiś areał.

Czasem jest to kilka arów, a innym razem kilkadziesiąt arów. Im większa posesja, tym więcej pracy. Ale też większa wygoda, bo na dużej działce poza częścią przydomową można także zorganizować ogródek warzywny, jak i posadzić drzewa owocowe i krzewy. Są to rośliny, które w znacznym stopniu odciążą w przyszłości domowy budżet. Gdyż można przygotowywać kompoty, soki, dżemy z własnych ekologicznie wyprodukowanych owoców. A z warzyw przygotowywać smaczne i zdrowe surówki i sałatki. Poza tym wyposażenie domu jest łatwiejsze niż wyposażenie mieszkania w bloku. Dlatego, bo domy zwykle posiadają większą powierzchnię. Czasem są piętowe. Innym razem parterowe z poddaszem. A nawet te parterowe bez poddasza najczęściej przewyższają metrażem mieszkanie w bloku. Posiadając więcej przestrzeni można pokusić się o większe wyposażenie. Lecz, czy jest to dobre wyjście ? Nakupienie i naustawianie niepotrzebnych mebli i sprzętów zatruwa życie domownikom. A zwłaszcza osobie w głównym stopniu odpowiedzialnej za sprzątanie domu. Nastręcza wiele pracy podczas niekończących się porządków. A ochotników do sprzątania pośród mieszkańców domu raczej nie ma.

A i poborowi często pracują tak, aby tylko odbębnić zadanie. Zawsze można nająć kogoś do sprzątania domu. Ale kogo na to stać ? Większości posiadaczy domów nie stać na wynajęcie firmy sprzątającej, a nawet jednej pani sprzątającej. Dlatego przed aranżacją wnętrz warto zastanowić się nad tym, co będzie nam w domu potrzebne ? Mało mebli, to mało sprzątania i odkurzania. Puste podłogi sprząta się dużo łatwiej i szybciej niż zagracone pomieszczenia. Poza tym w przestronnych pomieszczeniach lepiej się oddycha i zdrowiej żyje.