Nowo wybudowane domy potrafią zachwycać, zwłaszcza kiedy mamy przed sobą nietypową budowlę, która ma nieokreślone kształty i piękny, zielony gościniec. Coraz częściej Polacy budują domy, które nie przypominają dworków, klocków ani chatek. Są oszklone z wielu stron, wykończone elementami drewna lub metalu. Nowoczesne budynki stanowią ciekawy kontrast dla starego, nudnego budownictwa. A jeśli ogród jest zachowany w tym samym stylu – całość wygląda ciekawie i rzuca się w oczy. Budynki często mają płaskie dachy, są też takie, o jednym spadzie. Często nie posiadając piwnic, strychów ani pięter. Teraz stawia się raczej na minimalizm, prostotę oraz oszczędność.
Domy pasywne, które nie wymagają dostarczania energii z zewnątrz to prawdziwy hit dla osób dbających o środowisko. Nie znajdziemy właściciela nowoczesnego domu, który mówi nam – sprzedam dom. Któż chciałby pozbywać się domu przestronnego, o optymalnym układzie pomieszczeń, którego nie trzeba ocieplać? W domu aktywnym, który wykorzystuje promienie słoneczne do ogrzania wody temperatura jest zwykle stała. Nie ma gwałtownych spadków zimą, ani upałów latem. Warto wiedzieć, że nadwyżki wyprodukowanej energii można sprzedać pobliskiej elektrowni. To idealne rozwiązanie w przypadku, gdy rok obfituje w słoneczne dni.
Projekty domów pasywnych różnią się nieco od zwykłych budynków. Projekt uwzględnia lokalizację wielkich okien od południowej strony świata, dzięki temu zimą dom nagrzewa się od padających na niego promieni słonecznych.
Okna oraz drzwi w takim budynku muszą być wprawione w odpowiedni sposób. Stolarka okienna jest niezwykle szczelna, dzięki temu właściciel nie jest narażony na powstawanie mostków cieplnych i spadek temperatury. Drzwi również powinny być drewniane, o odpowiedniej przepuszczalności, montowane są zwykle przy użyciu specjalnych pianek, które doskonale izolują. Warto zwrócić uwagę, że ogród przy domu pasywnym nie powinien obfitować w duże, zacieniające drzewa. Rzutować by to mogło na ilość światła słonecznego, która wpada do pomieszczeń oraz dociera do kolektorów słonecznych. Projektując zieleniec trzeba znać gatunki roślin, które chcemy posadzić oraz orientować się jaka jest ich docelowa wysokość. W sąsiedztwie kolektorów słonecznych nie sadzi się też drzew tracących liście – mogą one powodować zabrudzenia, które trzeba będzie systematycznie czyścić. Najlepiej postawić na estetyczne i bezobsługowe krzewy iglaste.
Nie tracą liści, nie rosną szybko i wysoko. Osoby bardziej wymagające na pewno docenią prostotę ogrodów japońskich, gdzie roślinność jest surowa, a całość tworzy niebywałą harmonię. Ogrody japońskie bardzo ładnie komponują się z nowoczesnym budownictwem. Dzięki temu całość będzie współgrać ze sobą. Kluczowym elementem w ogrodach azjatyckich ma woda, imitować możemy ją za pomocą kamieni lub większych głazów. Roślinność nie jest urozmaicona, ale wygląda estetycznie. Sadzimy więc sosny, cisy, choiny, różaneczniki, róże i azalie. Ważnym elementem jest też trawa ozdobna, wysokie gatunki ładnie wyglądają na tle zielonej murawy.