12 mar Brak komentarzy admin Prima , ,

Każda osoba, która myśli nad budową domu, w pierwszej kolejności powinna dokonać wyboru jego projektu. Nie jest to prosta sprawa. Warto w tym przypadku wziąć pod uwagę bardzie wiele różnych czynników, takich jak wielkość budynku, układ pomieszczeń, funkcjonalność przestrzeni, jak również rozwiązania sprzyjające ekologii. Na rynku nieruchomości przodują w tym względzie dwa modele. Pierwszym z nich jest kupno gotowego projektu. dostępnych jest bardzo wiele gotowych projektów, wiec nikt nie powinien mieć najmniejszego problemu z wyborem najbardziej optymalnego rozwiązania. Drugą możliwością jest zamówienie u architekta indywidualnego projektu budynku. Które z rozwiązań jest lepsze?

Gotowy projekt budynku

Jeśli chodzi o wybór gotowego projektu domu, to rozwiązanie to posiada bardzo wiele korzyści. Wśród nich, na pierwszym miejscu znajdują się koszty. Koszty kupna gotowego projektu domu są zdecydowanie niższe niż jego stworzenie od początku przez biuro architektoniczne. Jako drugą korzyść wymienić warto również szybkość takiego rozwiązania. Owszem, trzeba poświęcić trochę czasu na to, aby wyszukać ten wyśniony projekt, jednak gdy już się go odnajdzie wśród setek ofert, to po opłaceniu ma się gotowy wzorzec, według którego można rozpocząć budowę. Na trzecim miejscu wskazać można się brak dodatkowych formalności. Nic więcej nie trzeba robić – wszystko jest już gotowe. trzeba pamiętać o tym, że do gotowego projektu budynku da się wprowadzać również niewielkie poprawki, co jest szczególnie ważne w takiej sytuacji, gdy projekt konkretnego budynku jest nie w stu procentach satysfakcjonujący.

Zamawianie projektu domu u architekta

Tworzenie od początku projektu budynku to propozycja dla osób o bardzo dużych wymaganiach, które mają w głowie jasno określoną wizję tego, jak ma prezentować się ich wymarzony dom. Jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję o zleceniu stworzenia takiego projektu, należy upewnić się, czy na pewno na rynku da się znaleźć gotowego rozwiązania. Dobrze jest to zrobić chociażby ze względów finansowych – tworzenie projektu od początku jest kilkukrotnie droższe niż zakup gotowca. To rozwiązanie jednak ma również swoje plusy. Przyszły właściciel budynku ma możliwość zgłaszania projektantowi swoich wizji wykonania planu, które z pewnością będą uwzględnione w końcowym projekcie. Trzeba jednakże uzbroić się w cierpliwość. Nie jest to proces krótki, zwłaszcza jeśli projekt ma uwzględniać niestandardowe rozwiązania.

Czynniki które warto uwzględnić przy wyborze projektu domu?

Rozważając budowę domu jednorodzinnego, trzeba przede wszystkim mieć świadomość tego jaki ma być jego rozmiar. Zupełnie odmienne wymagania wykazują rodziny z dużą ilością dzieci, w przypadku których kubatura domu musi być na tyle duża, aby pomieścić wszystkich członków rodziny, a zupełnie inna kubatura będzie potrzebna w przypadku małżeństwa podeszłego wiekiem, któremu zupełności wystarczy domek o niewielkich wymiarach. Trzeba mieć na względzie to, iż im większa powierzchnia budynku, tym większe koszty związane z jego ogrzewaniem w przyszłości. Warto wybierać takie rozwiązania, które nie zdewastują rodzinnego budżetu. Kluczowe jest także uwzględnienie potrzeb każdego z domowników. Jeżeli któryś z mieszkańców ma poważne kłopoty z poruszaniem się, to zdecydowanie trzeba zainwestować w dom parterowy, który będzie pozbawiony jakichkolwiek barier architektonicznych. Innymi czynnikami, które dobrze jest zawczasu przemyśleć są między innymi: umiejscowienie garażu, ilość łazienek, a także wielkość pomieszczeń gospodarczych.