Jednym z najbardziej ważkich elementów każdego budynku są okna. Zapewniają izolację cieplną, ograniczają tworzenie się pleśni i grzybów. Bardzo często przy ich wyborze kierujemy się przede wszystkim ich kosztem zakupu oraz ich wyglądem zewnętrznym. To smutne, ale takie postrzeganie skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie oraz tworzeniem się licznych nieszczelności. Podążając do sklepu z oknami, jesteśmy tez słabo przygotowani i nie mamy choć podstawowej wiedzy w tym obszarze, co niezwykle często działa na korzyść sprzedawców, którzy doradzają nam nie za bardzo rekomendowany model z niedługą gwarancją przez co już po kilku latach jesteśmy zmuszeni nabyć nowe egzemplarze. Warto też mieć na uwadze, że nieszczelności nie są przyczyną wyłącznie większych środków pieniężnych, które musimy przeznaczać na ogrzewanie. Niestety przyczyniają się też do wylęgania się chorób oraz częstych przeziębień, szczególnie u naszych pociech. Dobrze więc zdecydować się na energooszczędne okna, które także wymagane są w przypadku tworzenie domów energooszczędnych czy też pasywnych. Najwyższa jakość wykonania oraz odporne materiały sprawiają, że okna powinny nam służyć przez wiele długich lat oraz realnie zmniejszą kwoty wydawane na ogrzewanie.

Okna energooszczędne powinny być wykonane z najlepszego gatunku jakości szkła, które charakteryzuje niezwykła odporność. Można również podjąć decyzję, by kupić potrójne szyby oraz ramkę dystansową, która wykonana jest ze stali szlachetnej. Nie może być ona wykonana z aluminium, gdyż jest to surowiec niezwykle podatny na czynniki zewnętrzne. Najbardziej ważny jest współczynnik Uw, który oznacza ilość ciepła jaka wydostaje się z budynku przez okna. Im niższy współczynnik tym bardziej wartościowe, gwarantujące lepszą izolację termiczną okna. Analogicznie, w ten sam sposób istotna jest stolarka okienna, której współczynnik Uw powinien być bardzo niewysoki. Koniecznym jest, żeby również wziąć pod rozwagę parametr Uf, który opisuje przenikalność przez ramkę dystansową. Decydując się na zakupienie okien powinniśmy również zapytać sprzedawcę o certyfikat, który ma potwierdzać izolację cieplną. Niemniej jednak w pełni rzetelny jest jedynie taki, który wydany został przez znany instytut badawczy.

W sklepach i hurtowniach dostępny jest ogromny wybór okien, które określane są energooszczędnymi. Niektóre egzemplarze są mniej kosztowne, drugie droższe. Dobrze jest mieć świadomość, że cena takich okien nie ma opcji, by była niska, ponieważ z reguły tańsze okna są po prostu chińskimi zamiennikami o gorszych czy też niewiadomych parametrach. Jedynie renomowany sprzedawca potrafi nam zagwarantować doskonałe produkty, czego potwierdzeniem powinna być wieloletnia gwarancja producenta. Powinna ona wynosić przynajmniej dziesięć lat. Najlepsza jakość a także produkty, które spełniają wymagane normy są gwarantem oszczędności. Kolejną pozytywną cechą tego typu okien poza izolacją cieplną jest izolacja akustyczna. Dzięki potrójnym szybom, zapewnia się dodatkowe wytłumienie dźwięków z zewnątrz, które w sytuacji ciągłego narażenia na nie w życiu codziennym, jest zbawienne dla naszego organizmu. Dzięki temu chociaż we własnym domu nie będziemy narażeni na nadmierny hałas. Nawet w przypadku kiedy mieszkamy nieopodal szkoły, przedszkola, a nawet lotniska możemy odczuwać mniejszy dyskomfort korzystając z okien o zwiększonej izolacji dźwiękowej. Energooszczędne okna to właściwy wybór dla świadomego właściciela domu, który ceni sobie jakość.