Ceny na rynku mieszkaniowym poszły mocno w górę, a co za tym idzie zakup mieszkania jest coraz wyższym wydatkiem. Mieszkanie można kupić średnio za kilka, a nawet kilkanaście procent drożej, niż jeszcze kilka lat temu. Te podwyżki są związane z ogólnym wzrostem cen, a także z poprawą sytuacji bytowej wielu polskich rodzin. Dzisiaj ogłoszenia w stylu sprzedam mieszkanie nikogo nie dziwią, ale z uwagi na wysokie ceny, chętnych niestety brakuje. Szczególnie w małych miastach i w mniejszych miejscowościach, gdzie koszty zakupu i utrzymania mieszkania są wysokie, ale jednocześnie możliwości zarabiania nie idą za tym w parze.

Mieszkanie, które chcemy wystawić na sprzedaż, musi być przede wszystkim atrakcyjne dla potencjalnych kupujących. Musi być zlokalizowane w dobrym miejscu, mieć odpowiedni metraż, właściwy stan i być tanie w utrzymaniu. Wyposażenie mieszkania jest oczywiście elementem podnoszącym jego cenę, ale z powodzeniem sprzedają się też mieszkania do samodzielnej aranżacji. W tym przypadku na która byłaby wybierana najczęściej. Pewne jest natomiast to, że wnętrza muszą być albo utrzymane ze smakiem, albo gotowe do własnej aranżacji. W przypadku konieczności wykonania remontu mieszkanie jest oczywiście dużo tańsze. Jeśli w grę wchodzi remont generalny łącznie z podłogami, instalacjami i wymianą okien, takie mieszkanie jest wtedy dużo tańsze. Najdroższe mieszkania w Warszawie oraz innych dużych miastach. Za metr kwadratowy trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy zł, w mniejszych miastach i miejscowościach cena metra kwadratowego to kilka tysięcy zł. Jedni ludzie decydują się na to, by sprzedać mieszkanie samodzielnie, natomiast inni wolą skorzystać z pomocy biura nieruchomości, które znajdzie za nich chętnego do zakupu mieszkania. W pierwszym przypadku poszukiwania kupującego mogą trwać dłużej, ale w kieszeni sprzedającego zostanie więcej pieniędzy. W drugim przypadku mieszkanie być może uda się sprzedać szybciej, ale za to właściciel mieszkania będzie musiał zapłacić w biurze nieruchomości prowizję od transakcji w kwocie zależnej od kwoty sprzedaży mieszkania. Im drożej będzie sprzedane dane mieszkanie, tym ta prowizja będzie wyższa. Czasami jest to też uzależnione od tego, jak szybko uda się sprzedać nieruchomość. Ważne, by oferta sprzedaży zawierała wszystkie ważne z punktu widzenia potencjalnego kupującego elementy, tj. lokalizację, zdjęcia nieruchomości, dokładny opis lokalu oraz jego sąsiedztwa.

Obecnie popularnością cieszą się raczej mieszkania niewielkie i tańsze. Lokale powyżej 60 m jest trudniej sprzedać, dlatego że są droższe, ale niestety ludzi nie stać na takie metraże. Kawalerki i mieszkania dwupokojowe o metrażu 30 do 40-kilku metrów kwadratowych. Takie mieszkanie pozwala swobodnie urządzić dowolną aranżację zarówno parze, jak i parze z dzieckiem. Koszt takiego mieszkania jest niższy, niższe są też opłaty do spółdzielni mieszkaniowej, co w wielu przypadkach przeważa za takim właśnie wyborem. Jeśli planujesz sprzedać mieszkanie, to warto je też odpowiednio wycenić, by nie żądać za nie zbyt dużej kwoty, ale by też nie sprzedać ze stratą.