12 mar Brak komentarzy admin Prima , ,

Konstruowanie domku, to wieloaspektowe logistycznie przedsięwzięcie. W związku z tym powinno się odszukać porządną firmę, zajmującą się konstruowaniem domów od podstaw. Bardzo dobrze by było by zajmowała się wszelakimi pracami od momentu fundamentowania, poprzez skonstruowanie domostwa w stanie surowym, aż po jego wykończenie. Pozwoli to w realny sposób zmniejszyć koszty, które jakkolwiek nie należą do najmniejszych.

Każda jedna firma budowlana wykonuje po pierwsze kosztorys. Od niego wszystko się zapoczątkowuje. Jest on aczkolwiek przybliżony, bo choć firma stara się dotrzymać ustaleń, to pomimo tego zawsze mogą wystąpić w pełni nieoczekiwane kwestie, które spowodują wzrost oryginalnej ceny. Czynnikiem, który ma fundamentalny wpływ na cenę, jest technologia budowlana. Znacznie tańsze od sztampowych murowanych budynków i cieszące się sporą popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, budowany jest szkielet domu, który zrobiony jest z drzewa. Zasadniczy jest każdy odstęp drewnianych słupków, które łączone są za pomocą dwóch oczepów, które spinają także całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja zostaje ocieplona, zazwyczaj wełną mineralną. W następnym etapie od strony wewnętrznej stawiane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. układa się dodatkową warstwę ocieplenia i kładzie się tynk dekoracyjny.

Wiele osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów ekonomicznych. Konstrukcja domów w tej technologii generalnie jest nawet kilka razy tańsza od tej tradycyjnej murarsko-tynkarskiej. Częstym zarzutem stawianym takim domom, jest ich nietrwałość. Wiąże się to z ignorancją bądź złymi doświadczeniami z kiepskimi specjalistami. Przy stawianiu budynku tego typu, z pewnością nie można szczędzić na materiale. Jedynie najlepszej jakości drzewo zapewni, że budynek wolnostojący będzie posiadał solidną strukturę. Niezmiernie zasadnicza jest również bardzo porządna izolacja ścian zewnętrznych, aby nie nagrzewał się w lecie, a w zimie szybko nie tracił ciepła.

Najoczywistszą zaletą tej technologii jest krótki czas stawania domu. Nawet w trzy miesiące zdoła powstać dom pod klucz. Jeżeli zatem dysponuje się ograniczonym budżetem i pragnie się postawić własny dom, będzie to odpowiedni wybór.

Budowa domów murowanych jest cały czas najpopularniejsza w naszym kraju. Częsty problem stanowi jednak nagrzewanie budynku, które pochłania niemałe koszta. Niemało osób decyduje się na systemy solarne, które wiąże się z standardowym nagrzewaniem. Jeżeli jakkolwiek buduje się dom od podstaw, warto porządnie zaciekawić się domami pasywnymi, które są w najwyższym stopniu oszczędne w zużywaniu energii, a ich budowanie wymaga kontrolowania izolacji termicznej budynku na wielu jej etapach. Żeby jak najbardziej zredukować spożytkowanie energii w takich budynkach w pobliżu kolektorów słonecznych, wykorzystuje się pompy ciepła, dzięki którym dom staje się w pełni ekologiczny i korzysta wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

Wybór rodzaju technologii z dziedziny budowlanki współzależny jest od preferencji i zasobności portfela. Ze względu na wzrastające ceny energii szuka się przeróżnych alternatyw w technologiach budowlanych, jakie odpowiednio zastosowane mogą wpłynąć na jej zużycie i przyjemność mieszkania w jak najkorzystniejszych warunkach.