12 mar Brak komentarzy admin Prima , ,

Stale rosnąca świadomość społeczna dotycząca tematyki ekologicznej skutkuje tym, że polskie społeczeństwo coraz chętniej sięga po proekologiczne techniki w zakresie otrzymywania energii elektrycznej oraz cieplnej. Nie da się ukryć, że największe pole do popisu w tym aspekcie mają właściciele zabudowy jednorodzinnej. Osoby, które mieszkają w miastach niestety muszą się dopasować do panujących tam standardów. Energia elektryczna pozyskiwana jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane bardzo często przez elektrociepłownię. Zarówno biorąc pod uwagę względy formalne jak i techniczne trudno jest sobie wyobrazić, aby ktoś zamontował w bloku panele słoneczne na balkonie. Jednak technika idzie cały czas do przodu, ie da się zatem wykluczyć, że za kilka czy kilkanaście lat, i takie możliwości staną się powszechne. Czym jest ogrzewanie solarne i kto może posiłkować się nim?

Co to jest solarne pozyskiwanie ciepła?

Ogrzewanie solarne jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych alternatywnych metod otrzymywania energii cieplnej. Co trzeba zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie z promieni słonecznych. Oczywiście, trzeba pokryć koszty rozwiązań technologicznych umożliwiających przetwarzanie promieni słonecznych w energię do ogrzewania wody. Jednak trzeba pamiętać, że jest to inwestycja jednorazowa, która przy sprzyjających warunkach atmosferycznych ma możliwość zwrócić się w krótkim czasie. Korzystając z kolektorów słonecznych można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, jaka znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być także wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad instalacją kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwa rozwiązania. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą montowane. Nie da się ukryć że rozwiązanie to przynosi wyłącznie profity

Z jakich powodów należy korzystać z ogrzewania solarnego

Aspektów dla których należy rozważyć korzystanie z ogrzewania przy pomocy kolektorów słonecznych jest przynajmniej parę. W pierwszej kolejności zaznaczyć warto aspekt finansowy. Co prawda, pełne nasłonecznienie w naszym kraju występuje zaledwie przez kilka miesięcy w roku – z tego względu ogrzewanie solarne nie może stać się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie znaczy to, iż inwestycja ta jest nieopłacalna. Jest zgoła na odwrót – w miesiącach o dużym nasłonecznieniu, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania da się zredukować o prawie 80% montując panele słoneczne. Warto również zaznaczyć, iż w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, może być dzięki takiemu rozwiązaniu zaspokojone w stu procentach. Oczywiście pod warunkiem doskonałego nasłonecznienia terenu. Aspekt finansowy to tylko jedna z korzyści systemu solarnego. Nie do przecenienia jest także jego wpływ na środowisko naturalne. Korzystanie z ekologicznych metod pozyskiwania energii cieplnej umożliwia znaczną redukcję zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery. Każdy człowiek powinien być odpowiedzialny za środowisko, tak aby przyszłe pokolenia mogły żyć w warunkach nie gorszych niż my.