Odpowiednie oświetlenie to kluczowy element wyposażenia domu. Bez niego nie jesteśmy w stanie dobrze funkcjonować. Oświetlenie musi więc konieczne zostać umieszczone w projekcie naszego wnętrza. Wynika to przede wszystkim z prac naukowych, które mówią iż odpowiednie oświetlenie pomaga nam w pracy, zwiększa jej wydajność oraz może pomóc łagodzić objawy chorób.

W branży, zarówno architekci jak i projektanci wnętrz decydują jak właściwie rozplanować oświetlenie. Odpowiednie normy regulują kategorie oświetlanej przestrzeni. Na co należy zwrócić uwagę, by efekt oświetlenia był estetyczny oraz w pełni funkcjonalny dla użytkowników.

Warto na początku ocenić czy projektowana przez nas przestrzeń została opisana w normach. W zależności od tego w jaki sposób będzie użytkowana przez nas przestrzeń, wybór odpowiedniej normy będzie wskazówką dla doboru odpowiednich opraw. Normy zostały stworzone by zapewnić nam bezpieczeństwo oraz maksymalne zwiększyć funkcjonowanie (np. przy oświetleniu schodów) i zdrowie. Celem w jaki wykorzystuje się profesjonalne oświetlenie jest możliwość rozpoznawania kształtów w ciemnych warunkach, a także wielkość czy barwę poszczególnych przedmiotów. Jest to o tyle przydatne gdyż w warunkach domowych poszczególne miejsca służące wypoczynkowi lub rozrywce mogą być trudno dostępne w ciemnościach.

Niezależnie od tego czy kierują nami konkretne wymagania danej normy, czy wyłącznie dbamy o stworzenie unikatowej atmosfery dzięki światłu, chcemy upewnić się, aby każda poszczególna część projektowanego wnętrza posiadała oświetlenie zapewniające komfort i wysokie bezpieczeństwo podczas pracy na co dzień. Tak więc wiele zależy tutaj od kontekstu pomieszczenia i funkcji projektowanej przestrzeni jaką ma pełnić. W dobraniu oświetlenia pod projekty budowlane przyjmuje się często 100 luksów jako bazową, minimalną dawkę światła zapewniającą bezpieczne użytkowanie pomieszczenia. W przestrzeniach przeznaczonych do skomplikowanych zadań, te wartości będą wzrastać i jest to opisane dokładnie w normach.

Barwę temperatury określa się w Kelwinach. Im temperatura jest wyższa tym światło jest chłodniejsze. Wartość temperatury 1800K odpowiada barwie płonącej świeczki. Wartość 6500K można określić jako barwę nieba w słoneczny dzień. Dopasowując oświetlenie LED od producenta dostajemy możliwość wybrania dowolnej potrzebnej nam barwy temperatury w zakresie od 2700K do 6500K. Przeważnie stosowane są kolory o temperaturze 3000K – barwa biała ciepła i 4000K jako barwa biała o odcieniu neutralnym. Pierwsza z nich powinna znaleźć się we wnętrzach domowych, a także restauracjach, gdzie korzystne jest wytworzenie unikatowego, ciepłego nastroju. Oświetlenie w granicach 4000-4500K stosuje się do pracy biurowej, w biurach, sklepach czy pracowniach. Odpowiada za to jego barwa, która ma bardziej energetyzujący wpływ i również gwarantuje korzystniejsze oddanie barw. Dzięki temu kolory obiektów w tym świetle pozostaną widoczne jako niemal identycznie, jakby były obserwowane w świetle dziennym.