12 wrz Brak komentarzy admin Prima , ,

Nie wszyscy mają oczywiście świadomość, jak powinno zostać prawidłowo rozplanowane oświetlenie w mieszkaniu. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę, by mieszkanie było właściwie oświetlone? Co dokładnie powinny zawierać prawidłowo skonstruowane projekty budowlane?

Jak wiadomo podczas remontowania czy urządzania nowego mieszkania rekomendowane jest poświęcenie czasu na rozplanowanie oświetlenia czy doboru liczby punktów świetlnych, typu lamp. Trzeba zdawać sobie sprawę, że właściwe rozplanowania będzie możliwe jeżeli zostanie uczynione już na etapie projektowym. Należy mieć zatem wstępnie dopracowany pomysł na funkcjonalny układ wnętrza. Oznacza to, że poza rozkładem pomieszczeń, konieczne będzie także podjęcie właściwej decyzji związanej z umiejscowieniem poszczególnych mebli.

Warto także pamiętać, że podczas rozplanowywania układu pomieszczeń i mebli, konieczne będzie stworzenie różnych stref we wnętrzu. Doskonałymi przykładami będą: strefa jadalniana, strefa wypoczynku, strefa miejsca pracy czy czytania, które jak wiadomo będą wymagały właściwego oświetlenia.

Ponadto dopasowaniem oświetlenia do wnętrza możliwe będzie podkreślenie odrębności poszczególnych stref. Można wtedy także uniknąć hałasu, który będzie wynikał ze zbyt dużej liczny punktów oświetleniowych takiego samego typu.

Jak można rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Warto wiedzieć, że obecnie możliwe jest wyróżnienie kilku zasad związanych z rozplanowaniem oświetlenia w danym mieszkaniu. Trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że w obrębie jednego wnętrza sufitowe, duże lampy powinno się stosować tylko i wyłącznie w jednej strefie. Ponadto w strefie wypoczynkowej doskonale zda egzamin kilka lamp stojących. Można w ten sposób uzyskać doskonałe oświetlenie do czytania

Z kolei nad stołem doskonale sprawdzi się jasne oświetlenie charakteryzujące się zwiększoną mocą. Nie każdy ma świadomość, że pojedyncze meble, do których należy zaliczyć
konsolę czy stolik kawowy można świetnie podkreślić poprzez umieszczenie na nich stołowych lampek.

Świetnym sposobem jest także wprowadzenie tzw. dominanty oświetleniowej do wnętrza, która będzie w stanie podkreślić wybraną strefę czy miejsce.

Ponadto dekoracyjne i istotne elementy danego wnętrza takie jak regał z książkami czy okno, będzie można podkreślić przed powieszenie przed nimi niedużych lampek sufitowych.

Z kolei przy wejściu do danego pomieszczenia rekomendowane jest umieszczenie lampy stojącej z włącznikiem. Jest to przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie, które da możliwość praktycznie błyskawicznego oświetlenia wejściowej strefy.

W pomieszczeniu, w którym zlokalizowana jest nocna lampka tzw. dominant, pozostałe lampki powinny zostać rozmieszczone w taki sposób, by była opcja dopełnienia oświetlenia w zależności od potrzeb.

W większych wnętrzach albo na klatkach schodowych rekomendowane jest zadbanie o sterowane oświetlenie z włącznikami samochodowymi. Rozwiązanie pozwoli przede wszystkim na włączenie światła na parterze, a wyłączenie na piętrze albo włączenie oświetlenia na jednym końcu danego korytarza, a wyłączenie na drugim końcu.