Decydując się na zbudowanie domu, stoimy przed wyborem technologii budowlanej a także przyzwoitej ekipy budowlanej, która może się poszczycić popularnością na rynku. Standardowo wznoszenie domków jednorodzinnych, obejmuje w szczególności domy murowane. Zamiarem budowy, jest lokal mieszkalny na wiele pokoleń, w którym będą mogły mieszkać potem dzieci, a nawet wnuki. Nie trzeba koniecznie decydować się na domek murowany, są technologie które przyzwolą zaoszczędzić trochę oszczędności na samej budowie i spożytkować je na upiększenie budynku.
Domy z bali to swego rodzaju świeża propozycja na rynku. Aczkolwiek obecne są już od kilku lat, jednak ta technologia w większości przypadków wykorzystywana jest do budowy budynków przeznaczonych, np. na stylizowane restauracje, aniżeli domy mieszkalne. Domy z drewna nie muszą być wcale mniej solidne od tradycyjnych murowanych. Stawiane są z drzewa wywodzącego się z syberyjskich lasów i odpowiednio impregnowane. Zaletą budowy takiego domu jest krótki czas jego zrealizowania, jako że można je wznieść już w ciągu 7 tygodni.
Budowanie domku z bali posiada praktyczne korzyści. W głównej mierze to ograniczenie spożytkowania energii. Domek z bali zapewnia najwłaściwszy mikroklimat, dzięki któremu w domu nie będzie konieczna instalacja klimatyczna. Taka technologia zapewnia również solidną izolację akustyczną, innymi słowy tłumi hałasy. Znaczącą zaletą jest również, większa powierzchnia użytkowa, niż w przypadku domów murowanych o tym samym metrażu.
Jeżeli aczkolwiek jesteśmy tradycjonalistami i stawiamy na domek murowany, najlepiej zdecydować się na taki, który będzie jak w najwyższym stopniu energooszczędny. Poza granicami Polski, znaczącą wziętością cieszą się domy pasywne. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od innych murowanych, jednakże wykorzystane materiały oraz ocieplenia, a także dobór odnawialnego źródła energii do zasilania, które pozwala uszczuplić rachunki, czyni go najodpowiedniejszym praktycznym wyborem. Nie jest to rzecz jasna mało kosztowna inwestycja, natomiast bez wątpliwości zwróci się po pewnym czasie, ze względu na znacznie niższe koszty eksploatacji budynku. Dom pasywny jest świetnym wyborem dla rodziny. Budowa budynków jednorodzinnych pasywnych zakłada nade wszystko, odpowiednią izolację termiczną budynku. Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, jest w tej sytuacji podwaliną. Najważniejsze jest unicestwienie mostków cieplnych. Każdy etap budowy, zakłada odpowiednią termoizolację takiego budynku, począwszy od fundamentów. Na dachu zazwyczaj kładzie się kolektory słoneczne.
Cena domku pasywnego to wyjątkowy koszt, który jest dwukrotnie większy od budowy tradycyjnego domu jednorodzinnego. Decydując się jednakże na domek, który będzie nam służył na całe egzystencjowanie wskazane jest zainwestować nieco więcej i po pewnym czasie mieć rzeczywistą korzyść nie tylko z energooszczędnego.
Jakkolwiek jeżeli już zdecydujemy się na postawienie domu i wybierzemy wariant, czy też projekt, należałoby po pierwsze znaleźć odpowiednią firmę. Rzetelny i uczciwy przedsiębiorca zatrudnia tylko zawodowców, którzy posiadają w podobny sposób doświadczenie, jak i umiejętności oraz wykonają wszelakie prace rzetelnie oraz z totalnym zaangażowaniem. Ekipa powinna zarządzać właściwym sprzętem, który przyspieszy pracę.