12 Mar Brak komentarzy admin Prima ,

Niemal każdego dnia dochodzą do nas komunikaty o wysokim stężeniu pyłu zawieszonego oraz zanieczyszczeniach powietrza, którym oddychamy. Smog stał się codziennym i smutnym elementem życia w aglomeracjach. Jak powszechnie wiadomo jest on niezwykle niezdrowy a zarazem powoduje dużo chorób, począwszy od zapalenia płuc, przez nowotwory. Za taki stan rzeczy są odpowiedzialne procesy między innymi: opalanie domu za pomocą niskiej jakości węgla, czy tez palenie śmieci, a co gorsza odpadów wykonanych z plastiku. Pomimo sankcji pieniężnych orzekanych przez instytucje państwowe nie można zauważyć znaczącej poprawy. Nowoczesne piece posiadają już w specjalny filtr, który pozwala na oczyszczanie. Dzięki temu do powietrza, którym oddychamy wydobywa się mniej trujących substancji. Jednak wciąż wiele ludzi codziennie używa starego typu piecyków oraz paliw stałych, które nie spełniają wymaganych norm.

Doskonałym rozwiązaniem, które umożliwi zmniejszenie emisji szkodliwych związków do atmosfery jest rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która pozwala odzyska ciepło. Stosowana jest przy użyciu rekuperatorów a także kolektorów słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który jest generowany przez maszynę, która ustawia i nadzoruje nawiew oraz eliminację z danej przestrzeni zanieczyszczeń. Zatem zużyte brudne powietrze jest oczyszczane, co pozwala również na odzyskanie części energii. Ma to bezpośredni wpływ na pomniejszenie rachunków za prąd elektryczny oraz bardziej ergonomiczną atmosferę w domu.

Ostatnimi czasy więcej ludzi zmaga się z alergiami, które mogą przyczyniać się do powstania astmy. Idealnym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. To także brak roztoczy oraz wirusów. Dzięki tej możliwości nie ma przymusu uchylania latem okien, żeby przewietrzyć mieszkanie czy też dom. Szczególnie w sezonie kiedy jest dużo uciążliwych owadów to bardzo praktyczne rozwiązanie które zapobiega pokąsaniom, które jest przede wszystkim niebezpieczne dla dzieci z uczuleniami.

Właściwa wentylacja sprawia, że pranie szybciej jest suche, analogicznie jak podłogi po umyciu. Istnieje również ciekawa opcja rozbudowania instalacji o nadprogramowe funkcje to jest: dogrzewanie, lub też chłodzenie. Warto zauważyć, że budowle, które posiadają rekuperację łatwiej sprzedać, a ich cena na rynku nieruchomości jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej opcji.

Kiedy ma się w planach budowę domu pasywnego lub energooszczędnego dobrze jest mieć świadomość, że w obu przypadkach niezbędne jest zamontowanie tego systemu. To także oszczędność na energii oraz niższe rachunki, które bez cienia wątpliwości są ogromną zaletą. Ośmiokrotnie niższe zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to także ochrona środowiska oraz dbanie o ekosystem. Dbanie o środowisko oraz jego ochrona jest obowiązkiem każdego człowieka. Bardzo często rekuperacja jest postrzegana jako znacznie droga, na którą mogą sobie pozwolić jedynie zamożni, jednak nie jest to prawdą. Zainstalowanie znakomitej jakości urządzeń to niecałe dwadzieścia tysięcy złotych. Trzeba mieć na uwadze, że już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci bowiem jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Instalacja takiego systemu jest więc rozsądną inwestycją. Powinniśmy zatem zastanowić się, czy rekuperacja to zbędny luksus, czy też obowiązek względem środowiska czy też społeczeństwa. Dobrze jest sobie uświadomić, że rekuperacja jest konieczna.